  • AU023A470FA76A
AU023A470FA76A
advertisement
Manufacturer No:
AU023A470FA76A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-AU023A470FA76A
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
AU 47pF 25V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
AU023A470FA76A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AU
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Gold Flash Termination
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    47pF
  • Thickness (Max)
    0.022 0.56mm