  • ATXMEGA32E5-ANR
ATXMEGA32E5-ANR
advertisement
Manufacturer No:
ATXMEGA32E5-ANR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATXMEGA32E5-ANR
Package:
32-TQFP
Datasheet:
ATXMEGA32E5-ANR
Description:
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8/16-Bit Microcontroller AVR® XMEGA® E5 Series ATXMEGA32 32 Pin 32MHz 1.8V 32-TQFP
Quantity:
In Stock : 7893
Step5Bar-code shipping tag
ATXMEGA32E5-ANR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-TQFP
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AVR® XMEGA® E5
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ATXMEGA32
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    26
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.6V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8/16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    10mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x12b; D/A 2x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    16384
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of Timers
    3
  • Number of External Interrupts
    2
  • On Chip Data RAM Width
  • Number of DMA Channels
    4
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    7mm