  • ATXMEGA16A4-CU
ATXMEGA16A4-CU
advertisement
Manufacturer No:
ATXMEGA16A4-CU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATXMEGA16A4-CU
Package:
49-VFBGA
Datasheet:
ATXMEGA16A4-CU
Description:
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8/16-Bit Microcontroller AVR? XMEGA? A4 Series ATXMEGA16 49 Pin 32MHz 3V 49-VFBGA
Purchasing and Inquiry
ATXMEGA16A4-CU Overview
It is available in the 49-VFBGA package for the benefit of saving space. In this case, it is mounted using the method of Surface Mount. It comes in a Tray package. With a processor of AVR cores, the device is powered. The temperature should be kept at -40°C~85°C TA while working. In terms of its program memory type, it is FLASH. There are 34 I/Os on the board. To find equivalent components, use its ATXMEGA16 base part number. At BOTTOM, it has its terminals. As far as terminations are concerned, there are 49 terminations present. In the AVR? XMEGA? A4 series, this electrical component is found. Because of the 3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved. This gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/Peripheral IC. The structure is composed of 49 pins. Mounting is performed in accordance with Surface Mount. Memory size for the devices is 16kB, which can be used to store programs and data. The system is highly efficient when working at a frequency of 32MHz. In total, there are 5 timers and counters. There are 36 programmable I/Os. There is also a property of ALSO OPERATES AT 1.6V MINIMUM SUPPLY AT 12 MHZ on it. A supply voltage (Vsup) above 2.7V is necessary for normal operation. An oscillator type Internal is required for it to work.
ATXMEGA16A4-CU Features
49-VFBGA package
Mounting type of Surface Mount
ATXMEGA16A4-CU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATXMEGA16A4-CU Microcontroller applications.
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Graphic terminals
  • Food and beverage
  • Blenders
  • Xbox
  • Volt meter
  • Fire detection & safety devices
  • Heart rate monitors
  • Vacuum cleaners
  • Telephone sets
Step5Bar-code shipping tag
ATXMEGA16A4-CU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    49-VFBGA
  • Number of Pins
    49
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    AVR® XMEGA® A4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    49
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.6V MINIMUM SUPPLY AT 12 MHZ
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ATXMEGA16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    34
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.6V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8/16-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • Number of Programmable I/O
    36
  • Height Seated (Max)
    1mm