  • ATV50C330JB-HF
ATV50C330JB-HF
advertisement
Manufacturer No:
ATV50C330JB-HF
HK JDW NO:
186-ATV50C330JB-HF
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
ATV50C330JB-HF
Step5Bar-code shipping tag
ATV50C330JB-HF
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    36.7V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    93.8A
  • Clamping Voltage
    53.3V
  • Peak Pulse Current
    93.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Bidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W