  • ATUC64D3-Z2UR
ATUC64D3-Z2UR
advertisement
Manufacturer No:
ATUC64D3-Z2UR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATUC64D3-Z2UR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATUC64D3-Z2UR
Description:
64KB 64K x 8 FLASH AVR 32-Bit Microcontroller AVR®32 UC3 D Series ATUC64D 64 Pin 25MHz 1.8V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12706
Step5Bar-code shipping tag
ATUC64D3-Z2UR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V I/O SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    ATUC64D
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.95V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • ROM (words)
    65536
  • Length
    9mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA