  • ATTINY45-20SH
ATTINY45-20SH
advertisement
Manufacturer No:
ATTINY45-20SH
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATTINY45-20SH
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
ATTINY45-20SH
Description:
4KB 2K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY45 8 Pin 20MHz 5V 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 5953
Step5Bar-code shipping tag
ATTINY45-20SH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    AVR® ATtiny
  • Published
    2008
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    ATTINY45
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    SPI
  • Memory Size
    4kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    6
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 2K x 16
  • Connectivity
    USI
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • Number of ADC Channels
    4
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    2.16mm
  • Length
    5.35mm
  • Width
    5.4mm