  • ATTINY13V-10PQ
ATTINY13V-10PQ
advertisement
Manufacturer No:
ATTINY13V-10PQ
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATTINY13V-10PQ
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ATTINY13V-10PQ
Description:
1KB 512 x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY13 8 Pin 10MHz 3V 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 818
Step5Bar-code shipping tag
ATTINY13V-10PQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    AVR® ATtiny
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    ATTINY13
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI
  • Memory Size
    1kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    6
  • RAM Size
    64 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    1KB 512 x 16
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    1
  • EEPROM Size
    64 x 8
  • On Chip Program ROM Width
  • Height Seated (Max)
    5.334mm