  • ATSAMR34J18B-I/7JX
ATSAMR34J18B-I/7JX
advertisement
Manufacturer No:
ATSAMR34J18B-I/7JX
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATSAMR34J18B-I/7JX
Package:
64-TFBGA
Purchasing and Inquiry
ATSAMR34J18B-I/7JX Overview
64-TFBGA package saves space on the board. RF transceiver's mounting is done by using Surface Mount.In this case, it emerges as a TxRx + MCU with transceiver RF's a high efficiency.The transceiver RF' packaging Tray provides high reliability.This system operates at 137MHz~175MHz 410MHz~525MHz 862MHz~1.02GHz frequency.
ATSAMR34J18B-I/7JX Features
64-TFBGA package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
ATSAMR34J18B-I/7JX Applications
There are a lot of Microchip Technology ATSAMR34J18B-I/7JX RF Transceiver ICs applications.
  • Power management
  • LED Lighting
  • Industrial Controls
  • Chemical Sensors
  • Fitness
  • Smart Meters
  • Power Amplifier (PA)
  • Transmit
  • Receive
  • Patient Asset Tracking
Step5Bar-code shipping tag
ATSAMR34J18B-I/7JX
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Type
    TxRx + MCU
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.63V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Frequency
    137MHz~175MHz 410MHz~525MHz 862MHz~1.02GHz
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B64
  • Memory Size
    256kB Flash 32kB SRAM
  • Number of I/O
    27
  • Speed
    48 MHz
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Protocol
    LoRa™
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Power - Output
    20dBm
  • RF Family/Standard
  • Sensitivity
    -148dBm
  • Serial Interfaces
    I2S, SPI, USART, USB
  • Current - Receiving
    14.8mA~15.8mA
  • Current - Transmitting
    32.5mA~94.5mA
  • Modulation
    FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
  • GPIO
    27
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm