  • ATMEGA88-20PI
ATMEGA88-20PI
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA88-20PI
HK JDW NO:
536-ATMEGA88-20PI
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ATMEGA88-20PI
Description:
8KB 4K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA88 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 13232
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA88-20PI
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    28-PDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    ATMEGA88
  • Number of I/O
    23
  • Speed
    20MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V