  • ATMEGA48P-20PU
ATMEGA48P-20PU
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA48P-20PU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATMEGA48P-20PU
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ATMEGA48P-20PU
Description:
4KB 2K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR? ATmega Series ATMEGA48P 28 Pin 20MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
ATMEGA48P-20PU Overview
For the purpose of saving space, it is available in the 28-DIP (0.300, 7.62mm) package. This is mounted using the Through Hole method. It comes in a Tube package. The device runs in AVR core processor. Maintain a temperature of -40°C~85°C TA while working. There is FLASH program memory in it. There are 23 I/Os on the board. It has a part number of ATMEGA48P that can be used to locate similar components. DUAL is the location of its terminals. It has 28 terminationals. The electrical component is part of the series AVR? ATmega. It is possible to achieve high efficiency with a 5V supply voltage. In this gadget, MICROCONTROLLER, RISC is the device's uPs/uCs/Peripheral IC. It is constructed with 28 pins. Mounting is performed in accordance with Through Hole. This component is a part of Microcontrollers. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 4kB. It is important to note that the maximum supply current is 9mA. This device works well at 20MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. 3 counters/timers are currently active. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 4.5V. An oscillator type Internal is required for it to work.
ATMEGA48P-20PU Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
ATMEGA48P-20PU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA48P-20PU Microcontroller applications.
  • Torpedo guidance
  • Accu-check
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Entertainment products
  • Christmas lights
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Dishwashers
  • Answering machines
  • Wastewater treatment
  • Playstation
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA48P-20PU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Program Memory Size
    4KB 2K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    9mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 6x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • Number of ADC Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    1
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    4.572mm
  • Length
    34.8mm
  • Width
    7.493mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    AVR® ATmega
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    ATMEGA48P
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    2-Wire, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    23
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V