  • ATMEGA325PV-10AUR
ATMEGA325PV-10AUR
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA325PV-10AUR
HK JDW NO:
536-ATMEGA325PV-10AUR
Package:
64-TQFP
Datasheet:
ATMEGA325PV-10AUR
Description:
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR? ATmega Series ATMEGA325P 64 Pin 10MHz 5V 64-TQFP
Purchasing and Inquiry
ATMEGA325PV-10AUR Overview
For the purpose of saving space, it is available in the 64-TQFP package. Using Surface Mount, it is mounted. In the package Tape & Reel (TR), it is included. With a processor of AVR cores, the device is powered. When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C TA. Its type of program memory is FLASH. A total of 54 I/Os are available on this device. It has a part number of ATMEGA325P that can be used to locate similar components. At QUAD, it has its terminals. As far as terminations are concerned, there are 64 terminations present. AVR? ATmega is the series number of this electrical component. It is possible to achieve high efficiency with a 5V supply voltage. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC for its uPs, uC, and peripheral ICs. A total of 64 pins are used in its construction. During the mounting process, the device is mounted based on the Surface Mount method. Subcategory Microcontrollers includes this component. In order to store data and programs, the devices have a memory size of 32kB. Supply current is maximum at 12mA. A 2/5V power source powers it. Using a frequency of 10MHz, it is very efficient. In total, there are 3 timers and counters. During normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.7V. Using an oscillator type Internal, it operates.
ATMEGA325PV-10AUR Features
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
ATMEGA325PV-10AUR Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA325PV-10AUR Microcontroller applications.
  • Measuring revolving objects
  • Medical instruments chromatographs
  • ECG machine
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Instrument control
  • Fire alarms
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Blood pressure monitors
  • Auto-breaking system
  • Copiers
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA325PV-10AUR
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    AVR® ATmega
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ATMEGA325P
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    54
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    SPI, UART/USART, USI
  • Supply Current-Max
    12mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm