  • ATB225M050
ATB225M050
advertisement
Manufacturer No:
ATB225M050
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-ATB225M050
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
ATB225M050
Description:
ATB 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
ATB225M050
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.189W 4.30mmx4.80mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ATB
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2.2μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    72.34Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    5Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    42mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    60mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.224 5.70mm