  • AT97SC3205T-U3A14-10
AT97SC3205T-U3A14-10
advertisement
Manufacturer No:
AT97SC3205T-U3A14-10
HK JDW NO:
536-AT97SC3205T-U3A14-10
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
3.3V V 1.1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 9.7mm mm 4 CMOS 28
Purchasing and Inquiry
AT97SC3205T-U3A14-10 Overview
This is an excellent choice for Trusted Platform Module (TPM) due to its outstanding performance.As a result, it is available in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The way of mounting it is Surface Mount.You can find it in the package of Tape & Reel (TR).Devices with AVR core processors are available.Working at -40°C~85°C temperature is recommended.The type of memory in which this program is stored is EEPROM.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 3.3V supply voltage.A total of 4 I/Os are available on this device.A component with the same part number as AT97SC3205T can be compared to other similar components.The terminals are positioned at (0).A 28 termination is contained within it.High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage.MICROPROCESSOR, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC.Application Specific Microcontroller is constructed wApplication Specific Microcontrollerh 28 pins.Based on the Surface Mount method, it is mounted.
AT97SC3205T-U3A14-10 Features
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
AT97SC3205T-U3A14-10 Applications
There are a lot of Microchip Technology AT97SC3205T-U3A14-10 Microcontroller applications.
  • Answering machines
  • Air fryers
  • Scanners
  • Entertainment products
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Washing machines
  • DCS control intelligent sensor
  • Electromechanical control
  • Keyboards
Step5Bar-code shipping tag
AT97SC3205T-U3A14-10
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    28
  • Applications
    Trusted Platform Module (TPM)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    AT97SC3205T
  • Interface
    I2C
  • Number of I/O
    4
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Program Memory Type
    EEPROM
  • Bit Size
    8
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    9.7mm