  • AT97SC3204-U4A13-20
AT97SC3204-U4A13-20
advertisement
Manufacturer No:
AT97SC3204-U4A13-20
HK JDW NO:
536-AT97SC3204-U4A13-20
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
3.3V V 1.1mm mm 4.4mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 9.7mm mm CMOS 28
Purchasing and Inquiry
AT97SC3204-U4A13-20 Overview
Considering its outstanding performance, Trusted Platform Module (TPM) is an excellent choice.A space-saving advantage is that it is included in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The way of Surface Mount is used to mount it.You can find it in the package of Tape & Reel (TR).Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a AVR core processor.During work, the temperature should remain at -40°C~85°C.There is EEPROM program memory in it.In order to find similar components, it has a base part number of AT97SC3204.A DUAL position is assigned to its terminals.A 28 termination is contained within it.In the CryptoController? series, this electrical component is found.Using the 3.3V supply voltage allows for high efficiency.Application Specific Microcontroller has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROPROCESSOR, RISC.Application Specific Microcontroller is constructed wApplication Specific Microcontrollerh 28 pins.As a result, it is mounted in accordance with Surface Mount.Designers can fully utilize the supply voltage of 3.3V's adaptability while employing it.33MHz is the maximum frequency at which the device operates.
AT97SC3204-U4A13-20 Features
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
AT97SC3204-U4A13-20 Applications
There are a lot of Microchip Technology AT97SC3204-U4A13-20 Microcontroller applications.
  • Multi-meter
  • Digital set-top boxes
  • Petrochemical
  • Oil and gas
  • Smart instruments
  • Digital TVs
  • Robotic prosthetic limbs
  • Fax machines
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Robots
Step5Bar-code shipping tag
AT97SC3204-U4A13-20
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    CryptoController™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Applications
    Trusted Platform Module (TPM)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    AT97SC3204
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    LPC
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Program Memory Type
    EEPROM
  • Bit Size
    8
  • Max Frequency
    33MHz
  • Low Power Mode
    NO
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm