  • AT89S8253-24JUSL383
AT89S8253-24JUSL383
advertisement
Manufacturer No:
AT89S8253-24JUSL383
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT89S8253-24JUSL383
Package:
PLCC
Datasheet:
Description:
Microcontroller 44 Pin 24MHz PLCC
Quantity:
In Stock : 7823
Step5Bar-code shipping tag
AT89S8253-24JUSL383
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    44
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    24MHz
  • Interface
    SPI, UART
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V