  • AT89S52-24PC
AT89S52-24PC
advertisement
Manufacturer No:
AT89S52-24PC
HK JDW NO:
69-AT89S52-24PC
Package:
PDIP
Datasheet:
Description:
2.54mm 5V 8-bit Microprocessor 40-Pin 24MHz 5V PDIP
Purchasing and Inquiry
AT89S52-24PC Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in PDIP. The type MICROCONTROLLER belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. A total of 40 terminations have been recorded. Using a 5V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. A 8-Bit architecture is used. The CPU operates at a frequency of 24MHz. Please refer to the datasheets for 40 pins functions. Microcontrollers is a typical embedded microprocessor. Data can be transferred over 8b bandwidths. An environment with a temperature higher than 70°C is not recommended for the embedded microprocessor. An injection of 40 pins is performed inside the body of the micro processor. Many applications use this CPU with Through Hole mounted. In this case, the CPU should reach 33MHz as its top frequency. Datasheets specify that the embedded microprocessor requires 5V power supplies. There is 256B RAM (Random Access Memory) built in. A CPU can receive voltage 25mA higher than 25mA. The embedded microprocessor should not be supplied with a voltage higher than 5.5V. The lowest voltage that should be applied to the micro processor is 4V. In CPU programs, data is transferred by 32 I/Os. 8kB bytes of memory are allocated to the CPU. The 3 counters help determine how busy the CPU is. The CPU is connected to WDT peripheral devices. For I/O transfer, this CPU microprocessor has 32 programmable I/Os.
AT89S52-24PC Features
8-Bit Structure
8b-Bit Data Bus Width
256B RAM
32 I/Os
WDT Peripherals
AT89S52-24PC Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) AT89S52-24PC Microprocessor applications.
  • Smoke alarms
  • Washing machine
  • Robots
  • Projectors
  • Fire alarms
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Mice
  • ECG machine
  • Dishwashers
Step5Bar-code shipping tag
AT89S52-24PC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    PDIP
  • Number of Pins
    40
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    40
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    UART, USART
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    256B
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    WDT
  • Supply Current-Max
    25mA
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    33MHz
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    8192
  • Core Architecture
    8051
  • Number of Programmable I/O
    32
  • RAM (bytes)
    256
  • Height Seated (Max)
    4.826mm