  • AT89LV52-12JI
AT89LV52-12JI
advertisement
Manufacturer No:
AT89LV52-12JI
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT89LV52-12JI
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
AT89LV52-12JI
Description:
8KB 8K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller 89LV Series AT89LV52 44-LCC (J-Lead)
Quantity:
In Stock : 10706
Step5Bar-code shipping tag
AT89LV52-12JI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    89LV
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Base Part Number
    AT89LV52
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    12MHz
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~6V