  • AT89LS51-16PI
AT89LS51-16PI
advertisement
Manufacturer No:
AT89LS51-16PI
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT89LS51-16PI
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
AT89LS51-16PI
Description:
4KB 4K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller 89LS Series AT89LS51 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 15464
Step5Bar-code shipping tag
AT89LS51-16PI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Supplier Device Package
    40-PDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    89LS
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    AT89LS51
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    16MHz
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~4V