  • AT27C1024-70PI
AT27C1024-70PI
advertisement
Manufacturer No:
AT27C1024-70PI
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT27C1024-70PI
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
AT27C1024-70PI
Description:
Memory IC AT27C1024
Step5Bar-code shipping tag
AT27C1024-70PI
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    40
  • Supplier Device Package
    40-PDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1998
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    EPROM - OTP
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Frequency
    70GHz
  • Base Part Number
    AT27C1024
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Min Supply Voltage
    4.5V