  • AT27BV1024-90JU-T
AT27BV1024-90JU-T
advertisement
Manufacturer No:
AT27BV1024-90JU-T
HK JDW NO:
536-AT27BV1024-90JU-T
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
AT27BV1024-90JU-T
Description:
Memory IC 16.5862mm mm
Quantity:
In Stock : 17550
Step5Bar-code shipping tag
AT27BV1024-90JU-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J44
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    1Mb 64K x 16
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Access Time
    90ns
  • Memory Format
    EPROM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    64KX16
  • Memory Width
    16
  • Memory Density
    1048576 bit
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    16.5862mm
  • Width
    16.5862mm