  • AT27BV010-90JU-T
AT27BV010-90JU-T
advertisement
Manufacturer No:
AT27BV010-90JU-T
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT27BV010-90JU-T
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
AT27BV010-90JU-T
Description:
Memory IC 13.97mm mm
Quantity:
In Stock : 14439
Step5Bar-code shipping tag
AT27BV010-90JU-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Technology
    EPROM - OTP
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • JESD-30 Code
    R-PQCC-J32
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    1Mb 128K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Access Time
    90ns
  • Memory Format
    EPROM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    128KX8
  • Memory Width
    8
  • Memory Density
    1048576 bit
  • Length
    13.97mm
  • Height Seated (Max)
    3.556mm
  • Width
    11.43mm