  • AT24C512BW-SH25-T
AT24C512BW-SH25-T
advertisement
Manufacturer No:
AT24C512BW-SH25-T
HK JDW NO:
536-AT24C512BW-SH25-T
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
AT24C512BW-SH25-T
Description:
Surface Mount Memory IC AT24C512 512 kb kb 3mA mA
Step5Bar-code shipping tag
AT24C512BW-SH25-T
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Frequency
    1MHz
  • Base Part Number
    AT24C512
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Memory Size
    512Kb 64K x 8
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Clock Frequency
    1MHz
  • Access Time
    550ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    I2C
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    512 kb
  • Max Frequency
    400kHz