  • AT24C01A-10SU-2.7
AT24C01A-10SU-2.7
advertisement
Manufacturer No:
AT24C01A-10SU-2.7
HK JDW NO:
536-AT24C01A-10SU-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AT24C01A-10SU-2.7
Description:
Surface Mount Memory IC AT24C01 1 kb kb 4.9mm mm 3mA mA
Step5Bar-code shipping tag
AT24C01A-10SU-2.7
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AT24C01
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    1Kb 128 x 8
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    400kHz
  • Access Time
    900ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    I2C
  • Memory Width
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    1 kb
  • Standby Current-Max
    0.000004A
  • Serial Bus Type
    I2C
  • Endurance
    1000000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Data Retention Time-Min
    100
  • Write Protection
    HARDWARE
  • Length
    4.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm