  • ASV-40.000MHZ-EJ-T
ASV-40.000MHZ-EJ-T
advertisement
Manufacturer No:
ASV-40.000MHZ-EJ-T
HK JDW NO:
5-ASV-40.000MHZ-EJ-T
Package:
4-SMD, No Lead
Description:
ABRACON ASV-40.000MHZ-EJ-T OSC, 40M, 15PF CL, 7X5.08MM SMT
Step5Bar-code shipping tag
ASV-40.000MHZ-EJ-T
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Series
    ASV
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.200W 7.00mmx5.08mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    XO (Standard)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Depth
    5.08mm
  • Frequency
    40MHz
  • Frequency Stability
    ±20ppm
  • Output
    HCMOS
  • Base Resonator
    Crystal
  • Current - Supply (Max)
    25mA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    10μA
  • Max Supply Voltage
    3.63V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Load Capacitance
    15pF
  • Max Supply Current
    25mA
  • Frequency Tolerance
    0.002%
  • Height
    1.8034mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    7.0104mm
  • Width
    5.08mm