  • ASEK758LCB-100U-T-DK
ASEK758LCB-100U-T-DK
advertisement
Manufacturer No:
ASEK758LCB-100U-T-DK
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-ASEK758LCB-100U-T-DK
Package:
Description:
BOARD DEMO 758LCB-100U SENSOR
Step5Bar-code shipping tag
ASEK758LCB-100U-T-DK
  • Packaging
    Box
  • Published
    2015
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Utilized IC / Part
    ACS758
  • Supplied Contents
    Board(s)
  • Evaluation Kit
    Yes
  • Sensor Type
    Current Sensor
  • Sensitivity
    40mV/A
  • Sensing Range
    100A
  • Sensitivity (mV/A)
    40 mV/A