  • ASD1-66.000MHZ-LR-T
ASD1-66.000MHZ-LR-T
advertisement
Manufacturer No:
ASD1-66.000MHZ-LR-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-ASD1-66.000MHZ-LR-T
Package:
4-SMD, No Lead
Description:
Standard Clock Oscillators 66MHz 3.0Volt 25ppm -40C +85C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ASD1-66.000MHZ-LR-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ASD
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    XO (Standard)
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Supply
    3V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    66MHz
  • Frequency Stability
    ±25ppm
  • Output
    HCMOS
  • Function
    Enable/Disable
  • Base Resonator
    Crystal
  • Physical Dimension
    2.5mm x 2.0mm x 1.0mm
  • Operating Frequency
    66MHz
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Symmetry-Max
    40/60%
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    20μA
  • Load Capacitance
    15pF
  • Max Supply Current
    12mA
  • Height
    990.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm