  • AS1909C17-T
AS1909C17-T
advertisement
Manufacturer No:
AS1909C17-T
Manufacturer:
ams
HK JDW NO:
33-AS1909C17-T
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AS1909C17-T
Description:
Voltage supervisorMin 1.2V Max 3.6V
Purchasing and Inquiry
AS1909C17-T Overview
There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. To assist you, this PMIC includes TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. There are 3 pins on the power managment ic. In order for this PMIC to work correctly, the minimum supply voltage (Vsup) should be greater than 1.2V. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 3.6V volts. Mounting type Surface Mount is recommended. It is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~125°C TA. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Open Drain or Open Collector. For this power management, there is an 2.6μA volt supply current. On the supervisor, a total of 1 inputs are monitored as IC management of its monitoring system.
AS1909C17-T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
2.6μA operating supply current
AS1909C17-T Applications
There are a lot of ams AS1909C17-T Voltage Supervisors applications.
  • Dash board
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Display equipment
  • Solar power charger
  • Radar
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Personal computers
  • Telecommunications equipment
  • DC stabilized power supply module
Step5Bar-code shipping tag
AS1909C17-T
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.437803g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    2.6μA
  • Nominal Supply Current
    7μA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.7V