  • AS1525-BTDR
AS1525-BTDR
advertisement
Manufacturer No:
AS1525-BTDR
Manufacturer:
ams
HK JDW NO:
33-AS1525-BTDR
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AS1525-BTDR
Description:
12 Bit ADC 8-WDFN Exposed Pad
Step5Bar-code shipping tag
AS1525-BTDR
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Configuration
    S/H-ADC
  • Interface
    SPI, Serial
  • Number of Bits
    12
  • Input Type
    Single Ended
  • Architecture
    SAR
  • Number of Inputs
    2
  • Supply Type
    Single
  • Reference Type
    External
  • Data Interface
    SPI
  • Resolution
    1.5 B
  • Sampling Rate
    150 ksps
  • Voltage - Supply, Analog
    2.7V~5.25V
  • Voltage - Supply, Digital
    2.7V~5.25V
  • Sampling Rate (Per Second)
    150k
  • Power Consumption
    1.491W