  • ARR07B104KGS
ARR07B104KGS
advertisement
Manufacturer No:
ARR07B104KGS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ARR07B104KGS
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
ARR Indust X7R HT200C 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm -55°C~200°C 2 Terminations High Temperature Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 6469
Step5Bar-code shipping tag
ARR07B104KGS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ARR Indust X7R HT200C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    3015
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances Available Upon Request
  • Height
    7.62mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Width
    3.81mm