  • AR305C474K4RTR2
AR305C474K4RTR2
advertisement
Manufacturer No:
AR305C474K4RTR2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-AR305C474K4RTR2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
470nF 50V Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
AR305C474K4RTR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Published
    2015
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    3015
  • Height
    3.81mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    7.62mm