  • AR0603JR-071K2L
AR0603JR-071K2L
advertisement
Manufacturer No:
AR0603JR-071K2L
HK JDW NO:
898-AR0603JR-071K2L
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
AR0603JR-071K2L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 1.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
AR0603JR-071K2L
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.2kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm