  • AQC1A2-ZT12VDC-R
AQC1A2-ZT12VDC-R
advertisement
Manufacturer No:
AQC1A2-ZT12VDC-R
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-AQC1A2-ZT12VDC-R
Package:
Module
Datasheet:
Description:
MOD AC OUTPUT 250VAC 12VDC-IN ZC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AQC1A2-ZT12VDC-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Throw Configuration
    SPST
  • Optoelectronic Device Type
    TRIGGER OUTPUT SSR
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    75V~250V
  • On-State Current-Max
    1A
  • Load Current
    1A
  • Max Input Voltage (DC)
    14.4V
  • Min Input Voltage (DC)
    9.6V
  • Isolation Voltage-Max
    2500V
  • Nominal Input Voltage (DC)
    12V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    AQ-C
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, WITH ZERO CROSS OVER CIRCUIT, WITH SNUBBER CIRCUIT
  • HTS Code
  • Termination Style
    PC Pin
  • Output Voltage
    250V
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    9.6V~14.4VDC