  • AQ12EA6R2CAJWE
AQ12EA6R2CAJWE
advertisement
Manufacturer No:
AQ12EA6R2CAJWE
HK JDW NO:
66-AQ12EA6R2CAJWE
Description:
6.2pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
AQ12EA6R2CAJWE
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.2pF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    1414
  • Case Code (Imperial)
    0505
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    A
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
  • Positive Tolerance
    4.0323%
  • Negative Tolerance
    4.0323%
  • Height
    0.979mm
  • Length
    1.4mm
  • Width
    1.4mm