  • AQ12EA240JAJME
AQ12EA240JAJME
advertisement
Manufacturer No:
AQ12EA240JAJME
HK JDW NO:
66-AQ12EA240JAJME
Description:
AQ 24pF Ceramic Capacitor ±5% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
AQ12EA240JAJME
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    A
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Additional Feature
    MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123
  • HTS Code
  • Capacitance
    24pF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.4mm
  • Case Code (Metric)
    1414
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
  • Height
    1.4mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm