  • AQ12EA0R6BAJRE
AQ12EA0R6BAJRE
advertisement
Manufacturer No:
AQ12EA0R6BAJRE
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-AQ12EA0R6BAJRE
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
AQ12EA0R6BAJRE
Description:
AQ 0.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
AQ12EA0R6BAJRE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0505 (1313 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AQ
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    A
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.6pF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    1.4mm
  • Case Code (Metric)
    1414
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
  • Height
    1.4mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm