  • AQ125A121JAJME\250V
AQ125A121JAJME\250V
advertisement
Manufacturer No:
AQ125A121JAJME\250V
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-AQ125A121JAJME\250V
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
Description:
AQ 120pF 50V Ceramic Capacitor ±5% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
AQ125A121JAJME\250V
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AQ125A121JAJME\250V .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0505 (1313 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AQ
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    A
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    120pF
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm