  • AQ11EA100FA1WE
AQ11EA100FA1WE
advertisement
Manufacturer No:
AQ11EA100FA1WE
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-AQ11EA100FA1WE
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
Description:
AQ 10pF Ceramic Capacitor ±1% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
AQ11EA100FA1WE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0505 (1313 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    AQ
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    A
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Case Code (Metric)
    1414
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    A
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
  • Height
    0.979mm
  • Length
    1.4mm
  • Width
    1.4mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm