  • APX824-31W5G-7
APX824-31W5G-7
advertisement
Manufacturer No:
APX824-31W5G-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-APX824-31W5G-7
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
APX824-31W5G-7
Description:
5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor1 Channels Min 1.1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
APX824-31W5G-7 Overview
There are 5 terminals on this power management that allow it to be mounted. Packaged in a Tape & Reel (TR)-shape, IC management comes with a number of features. Please refer to this PMIC for 1 functions. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. For your reference, this PMIC includes a list of SC-74A, SOT-753 functions. There are a lot of similarities between this IC management and other Simple Reset/Power-On Reset products. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. The mount is attached to Surface Mount. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. A total of 5 pins are located on this power management. There are 5 pins on the supervisor. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should not be less than 1.1V volts. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. The mounting type of the supervisors is Surface MountThis power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~85°C TA. While in operation, this supervisor has a voltage output of Push-Pull, Totem Pole. In order to maintain a stable supply current for the power management, 40μA is the recommended value. Voltage supervisor can work with a supply temperature of 40μA at the most. In total, there are 1 inputs on the power management that can be monitored.
APX824-31W5G-7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.1V
40μA operating supply current
APX824-31W5G-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated APX824-31W5G-7 Voltage Supervisors applications.
  • FPGA design
  • Microprocessor system
  • Rechargeable batteries
  • Computer applications
  • Cloud computing
  • Radio
  • Smart meter
  • Personal computers
  • Detection of phase sequence
  • External alarm
Step5Bar-code shipping tag
APX824-31W5G-7
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.1V
  • Operating Supply Current
    40μA
  • Nominal Supply Current
    40μA
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active High/Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.08V
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    3V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.15V
  • Undervoltage Threshold
    3V
  • Overvoltage Threshold
    3.15V
  • Number of Monitored Inputs
  • Reset Delay Time
    280 ms
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.7mm