  • APTDF500U40G
APTDF500U40G
advertisement
Manufacturer No:
APTDF500U40G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APTDF500U40G
Package:
LP4
Datasheet:
APTDF500U40G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APTDF500U40G
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    LP4
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.5mA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 500A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    500A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    500A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    120 ns
  • Peak Reverse Current
    2.5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V