  • APTDF500U20G
APTDF500U20G
advertisement
Manufacturer No:
APTDF500U20G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APTDF500U20G
Package:
LP4
Datasheet:
APTDF500U20G
Purchasing and Inquiry
APTDF500U20G Overview
This device has an average rectified current of 500A volts.A value of 1kA is the maximum forward current that can be allowed.As the data chart indicates, the peak reverse is 2.5mA.
APTDF500U20G Features
an average rectified current of 500A volts
the peak reverse is 2.5mA
APTDF500U20G Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APTDF500U20G applications of single-phase diode rectifier.
  • Power converters
  • Battery chargers
  • Welders
  • Ultra High-Speed Switching
  • DC motor control and drives
  • Freewheeling
  • Switching Diode
  • Recirculating Diode
  • Polarity Protection Diode
  • Reverse Polarity Protection
Step5Bar-code shipping tag
APTDF500U20G
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    LP4
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.5mA @ 200V
  • Output Current
    500A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 500A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    1kA
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    500A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    70 ns
  • Peak Reverse Current
    2.5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    5kA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    5kA
  • Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Height
    26.5mm
  • Length
    81mm
  • Width
    62mm