  • APTDF400AA20G
APTDF400AA20G
advertisement
Manufacturer No:
APTDF400AA20G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APTDF400AA20G
Package:
LP4
Datasheet:
APTDF400AA20G
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 500A 200V-DC LP4 Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
APTDF400AA20G
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    LP4
  • Number of Pins
    4
  • Supplier Device Package
    SP6
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    750μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 400A
  • Forward Current
    500A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    500A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    500A
  • Reverse Recovery Time
    60 ns
  • Peak Reverse Current
    750μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V