  • APTD1608ZGCK
APTD1608ZGCK
advertisement
Manufacturer No:
APTD1608ZGCK
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-APTD1608ZGCK
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APTD1608ZGCK
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.60mm Lx0.80mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Green
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.65mm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.3V
  • Viewing Angle
    60°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    0.70mm Dia
  • Luminous Intensity
    900 mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    515nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Forward Current-Max
    0.025A