  • APTC60SKM24CT1G
APTC60SKM24CT1G
advertisement
Manufacturer No:
APTC60SKM24CT1G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APTC60SKM24CT1G
Package:
SP1
Datasheet:
APTC60SKM24CT1G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Bulk 24m Ω @ 47.5A, 10V ±20V 14400pF @ 25V 300nC @ 10V 600V SP1
Quantity:
In Stock : 8377
Step5Bar-code shipping tag
APTC60SKM24CT1G
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SP1
  • Number of Pins
    1
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CoolMOS™
  • Published
    1997
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, ULTRA-LOW RESISTANCE
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    12
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE AND THERMISTOR
  • Power Dissipation-Max
    462W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    21 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    24m Ω @ 47.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.9V @ 5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    14400pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    95A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    300nC @ 10V
  • Rise Time
    30ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    45 ns
  • Turn-Off Delay Time
    100 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    95A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.024Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    260A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V