  • APT60M60JLL
APT60M60JLL
advertisement
Manufacturer No:
APT60M60JLL
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT60M60JLL
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT60M60JLL
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 60m Ω @ 35A, 10V ±30V 12630pF @ 25V 289nC @ 10V SOT-227-4, miniBLOC
Quantity:
In Stock : 6933
Step5Bar-code shipping tag
APT60M60JLL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWER MOS 7®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    70A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    694W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    694W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    21 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    60m Ω @ 35A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    12630pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    70A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    289nC @ 10V
  • Rise Time
    16ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    12 ns
  • Turn-Off Delay Time
    51 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    70A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.06Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    280A