  • APT60DF20HJ
APT60DF20HJ
advertisement
Manufacturer No:
APT60DF20HJ
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT60DF20HJ
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT60DF20HJ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT60DF20HJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.15V @ 60A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    90A
  • Forward Voltage
    1.15V
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    250μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    500A
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ