  • APT60D30BG
APT60D30BG
advertisement
Manufacturer No:
APT60D30BG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT60D30BG
Package:
TO-247-2
Datasheet:
APT60D30BG
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 60A -55°C~175°C 250μA @ 300V 2-Termination Tube TO-247-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
APT60D30BG
    Select All
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    60A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    38 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    600A
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE, LOW NOISE, SNUBBER DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    60A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 300V
  • Output Current
    60A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 60A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C