  • APT50GT120B2RG
APT50GT120B2RG
advertisement
Manufacturer No:
APT50GT120B2RG
HK JDW NO:
523-APT50GT120B2RG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT50GT120B2RG
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 94A 3-Pin(3+Tab) T-MAX
Step5Bar-code shipping tag
APT50GT120B2RG
    Select All
  • Power - Max
    625W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    230 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    94A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    77 ns
  • Test Condition
    800V, 50A, 4.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.7V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    303 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    340nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C
    24ns/230ns
  • Switching Energy
    2330μJ (off)
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Thunderbolt IGBT®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Power Dissipation
    625W