  • APT40GP60JDQ2
APT40GP60JDQ2
advertisement
Manufacturer No:
APT40GP60JDQ2
HK JDW NO:
523-APT40GP60JDQ2
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT40GP60JDQ2
Description:
IGBT MODULE 600V 86A 284W ISOTOP
Step5Bar-code shipping tag
APT40GP60JDQ2
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    1999
  • Series
    POWER MOS 7®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    284W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    86A
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    86A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    500μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    4.61nF
  • Turn On Time
    49 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    160 ns
  • IGBT Type
    PT
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    30V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    4.61nF @ 25V