  • APT30DL60HJ
APT30DL60HJ
advertisement
Manufacturer No:
APT30DL60HJ
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT30DL60HJ
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT30DL60HJ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT30DL60HJ
  • Mount
    Chassis, Screw, Stud
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2V @ 30A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    30A
  • Forward Voltage
    2V
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    250μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    60A