  • APT30D60BHBG
APT30D60BHBG
advertisement
Manufacturer No:
APT30D60BHBG
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT30D60BHBG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT30D60BHBG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT30D60BHBG
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    38.000013g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Current Rating
    27A
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8V @ 30A
  • Forward Current
    27A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    320A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.8V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    27A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    85 ns
  • Peak Reverse Current
    250μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    320A
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Recovery Time
    25 ns
  • Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Height
    5.31mm
  • Length
    21.46mm
  • Width
    16.26mm